Zwalcz stres – dlaczego warto?

Wpadła mi dziś w ręce książka pod tytułem: „Zwalcz stres”. Zainteresowałem się tą publikacją z co najmniej dwóch powodów.

– Zbytni stres to już chyba problem ogółu społeczeństwa (czasem także mój).
– To również poważna przeszkoda na drodze do przytycia, jak wiadomo stres działa niekorzystnie na zdrowie układu pokarmowego.

Postanowiłem się zatem przyjrzeć bliżej publikacji i podzielić się spostrzeżeniami w tym miejscu. Okazuje się, że stres działa negatywie na ciało, oddech i umysł! Pewnie nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak bardzo…

Oto, co na ten temat napisał autor:

Ciało
Stres powoduje przyśpieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi i odpływ jej do mięśni z organów wewnętrznych, co powoduje ich niedokrwienie i jeśli taki stan utrzymuje się dłużej – może prowadzić do zaburzenia ich funkcji. Towarzyszy temu również szereg innych zmian fizjologicznych i biochemicznych, które na dłuższą metę są dla nas niekorzystne.

Oddech
spłycenie oddechu powoduje na dłuższą metę niedotlenienie, zwłaszcza w okresie snu i może być jedną z przyczyn tego, że budzimy się zmęczeni, nie pamiętamy snów a w nich często pojawiają się męczące koszmary.

Umysł
Przede wszystkim nadmierny stres upośledza nasze funkcje psychiczne. Nie możemy sobie przypomnieć ważnych rzeczy, mamy problemy z wysłowieniem się, logicznym myśleniem, koncentracją, nie panujemy nad naszymi reakcjami, emocjami itp.

Prawdę mówiąc, ja też nie zdawałem sobie sprawy, że stres może w tak dużym stopniu oddziaływać na ludzi! A jak wiadomo, przed rozpoczęciem ‘walki’ dobrze jest rozpoznać przeciwnika, aby go nie zlekceważyć.

Uświadomienie sobie, jak negatywie stres może na mnie działać, skłania do postanowienia sobie, by coś z tym zrobić. Zatem jest kolejny powód, dla którego warto dokładać starań, by uwolnić się od stresu.

Ale jak to zrobić w praktyce?

W dalszej części książki autor – Janusz Konrad Jędrzejczyk – opisuje ćwiczenia relaksacyjne, które mają pomóc w poradzeniu sobie ze stresem.

Przeczytaj o nich w bezpłatnym fragmencie książki Zwalcz stres (możesz pobrać go na dysk).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *