Jak przytyć – dieta i ćwiczenia

Co masz na myśli, kiedy mówisz: „chcę przytyć”?

Chcesz lepiej wyglądać, prawda? Chcesz wreszcie bez problemu znaleźć ubrania na siebie, które będą idealnie pasować? Chcesz przestać czuć się nieswojo w stroku kąpielowym? Nie chcesz, żeby wystawały Ci kości?

Oczywiście wszystko to będzie wiązało się z przybraniem na wadze, nabraniem ciała. Ale pewnie nie chcesz obrosnąć w sam tłuszcz, prawda? Oczywiście trochę tłuszczyku nie zaszkodzi, ale przede wszystkim powinno Ci zależeć na zwiększeniu tzw. masy mięśniowej.

Bez obaw, wcale nie musisz wyglądać jak kulturysta (-tka), nie o to chodzi. Jeśli podejdziesz to tego we właściwy sposób, będzie wyglądać jak przeciętny człowiek, który nie ma problemu z niedowagą. (Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcesz być bardziej umięśniony niż inni – to od Ciebie zależy, co chcesz osiągnąć).

Jak wynika z powyższych słów, aby przytyć, trzeba uwzględnić dwie sprawy:

  1. Dieta na przytycie – prawidłowe odżywianie
  2. Odpowiednie ćwiczenia, które pomogą zbudować (lub odbudować) tkankę mięśniową

Na temat właściwego odżywiania pisałem już sporo, na przykład w zasadach diety na przytycie, albo w krótkim artykule Co jeść żeby przytyć

A co powiedzieć o odpowiednich ćwiczeniach?

Niektórzy postanawiają korzystać z bezpłatnych rozwiązań, które znajdują w sieci. W Internecie można znaleźć sporo opisów ćwiczeń, dlatego sporo osób decyduje się na nie – próbują ćwiczyć samemu, na chybił trafił. Jakie to przynosi rezultaty? Różne.

Innym sposobem jest skorzystanie z serwisów, dzięki którym można ułożyć plan ćwiczeń dostosowane do własnych indywidualnych potrzeb, jak również odpowiednią dietę. Co więcej, takie rozwiązania często umożliwiają kontakt z osobistym trenerem (choć w ograniczonym stopniu).

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego serwisu?

Przeczytaj opinie – dużą mówią o tym, czego możesz spodziewać się po planie ćwiczeń. W ten sposób poznasz zarówno mocne, jak i słabe strony danego serwisu. Dla przykładu, przeglądając opinie o jednym z serwisów oferującym Plany treningowe – Trener.pl, znalazłem takie opinie:

Dzik19887 napisał:

Ogólnie warto spróbować skorzystac z abonamentu na plan treningowy. Wszystko idzie tak jak powinno a i nie zaprzątasz sobie głowy rozpisywaniem i układaniem ćwiczeń bo robi to za Ciebie profesjonalista, efekty bardzo zadowalające, tylko należy pamiętac o podstawowych zasadach po za przestrzeganiem planu ćwiczeń, tj odżywianie , nie palenie, i sumienność, pozdrawiam i polecan niezdecydowanym

A oto słowa użytkownika Arkadek:

Stosuję plan masa+klata od 2 tygodni, po 4 pierwszych treningach masa mięśniowa zwiększyła się o ponad 2 kilogramy (rzeźba też się poprawiła). Ok. 2 lata wcześniej stosowałem plan na mięśnie brzucha, również byłem zadowolony. Ćwiczenia i obciążenia idealnie dobrane, profesjonalnie ułożone zestawy ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe. Możliwość zmiany ćwiczeń na daną grupę mięśniową np. w przypadku braku odpowiedniego sprzętu. Jestem bardzo zadowolony z planu i mogę go śmiało polecić 🙂

Przydatne są również komentarze średnio zadowolonych:

Roszi napisał:

Pozytywnie oceniam ćwiczenia, ich zakres i wpływ na moje ciało. Usługę niestety muszę ocenić negatywnie, ponieważ nie miałem dostępu do ćwiczeń wraz z wygaśnięciem abonamentu (nawet tych, których jeszcze nie skończyłem). Porażka!

Kogut20 napisał:

Cwicze na planie od miesiaca , wiem ze krotko ,ale jestem zadowolony . Choc cwicze krotko podoba mi sie i przedluze pakiet. Minusem jest kontakt z trenerem , na odpowiedz trzeba czekac okolo 2 dni , ale wiem , ze to przez ogrom wiadomosci.

Inni zachwalają kontakt z trenerem, więc nie wiem co myśleć. Ale takie opinie dają ogólny obraz usługi, jaką jest plan treningowy (czy też trening + dieta).

Czy warto?

Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Sporo osób oczekuje bezpłatnych rozwiązań, dla kogoś takiego sam fakt, że za plan trzeba zapłacić, będzie argumentem przemawiającym za nie.

Jeśli o mnie chodzi, uważam akurat, że odpłatne plany żywieniowo-treningowe mają zasadniczą zaletę – to sporo motywacja, żeby wprowadzać plan w życie. „Bo przecież zapłaciłem! Nie chcę, żeby to były pieniądze wyrzucone w błoto.”

A co z darmową wiedzą? Zdobycie jej nic nie kosztuje, zatem można poczekać z wykorzystaniem jej w praktyce. Taki to pokręcony sposób myślenia.

Innym atutem serwisu jest możliwość pisania własnego dziennika, w którym można opisywać własne postępy. Muszę przyznać że ludzie naprawdę ciekawie piszą!

Jeśli już korzystałeś z opisywanego serwisu, podziel się swoimi spostrzeżeniami. A jeśli zamierzasz go wypróbować, koniecznie wróć tu i napisz, co Tobie udało się osiągnąć. Takie informacje będą bardzo przydatne dla wszystkich, którzy rozważają podobny sposób

5 komentarzy Dodaj swoje
  1. Zgadzam się że to dodatkowo motywuje. Zawsze takie ćwiczenia odkładałam na później (bo mi się nie chciało albo był coś lepszego do roboty), a po wykupieniu planu wiem, że musze trzymać się w ryzach i faktycznie cwiczyć 🙂 Ogólnie jestem zadowolna

  2. Kto wie, może spróbuje. Nigdy jakoś nie mogę się zabrać za siebie

  3. Anka, jeśli nie zaczniesz czegoś robić, to nigdy się nic nie zmieni, wiesz o tym, prawda? Warto się jakoś w końcu zmotywować do zmian, jeśli faktycznie chcesz wyglądać i poczuć się lepiej.

  4. Mi wystarczyło by te 8kg więcej do szczęścia ech.
    Nie ciepie swoich chudych rąk:/

  5. Mua, wszystko przed Tobą! Pomyśl tak: każde dodatkowe 0,5 kg przybliży Cię do celu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *