Ile potrzebuję kalorii – dlaczego warto to wiedzieć?

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie jest ich dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dotyczy to również osób, które chcą przytyć.

Często wydaje im się, że taka wiedza nie jest im do niczego potrzebna, bo przecież nie mają problemów z nadwagą. No właśnie – wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że liczyć kalorie powinni tylko ludzie, którzy chcą schudnąć. Tym samym postanowiłem obalić ten mit!

Ostatnio zapytałem moich czytelników, czy wiedzą, ile powinni dostarczać każdego dnia kalorii, ile ich organizm potrzebuje. Otrzymałem kilkadziesiąt odpowiedzi, które uprzytomniły mi, jak nie wiele osób zdaję sobie z tego sprawę. A to bardzo ważne.

No ale przejdźmy do rzeczy, po co taka wiedza jest potrzebna?

Od razu uspokajam – nie chodzi o to, żeby cały czas liczyć kalorie. To może być męczące i frustrujące na dłuższą metę. Chodzi raczej o to, żeby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne – a potem dokonać takiej samoanalizy – sprawdzić, ile kalorii rzeczywiście dostarczasz w ciągu dnia.

O tym, jak sprawdzić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, napisze wkrótce. Dziś chciałem Cię zachęcić do przeprowadzenia pewnego ważnego eksperymentu.

Będzie on trwał tydzień. Chodzi o to, żebyś każdego dnia dokładnie notował, co jesz, a potem sprawdź, ile kalorii łącznie dostarczyłeś swojemu organizmowi. I tak każdego dnia, przez 7 dni. Tabele kaloryczne są dostępne w sieci, więc myślę że nie będziesz z tym mieć żadnego problemu.

Zatem, notuj dokładnie, co i ile jesz i pijesz w ciągu dnia. Ok?

Wyniki mogą Cię bardzo zaskoczyć, tym bardziej, kiedy dowiesz się, ile potrzebuje ich Twój organizm. Powiem tak: to może być punkt zwrotny w Twojej walce z niedowagą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *